78. rocznica zbrodni katyńskiej w Lublinie. Oddano hołd zamordowanym

15.04.2018

Mszą św. w Kościele Podbrygidkowskim rozpoczęły się lubelskie obchody 78. rocznicy zbrodni katyńskiej. W uroczystej Eucharystii wziął udział wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, a także przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz poczty sztandarowe szkół i organizacji publicznych. Gośćmi honorowymi uroczystości byli kombatanci i rodziny ofiar pomorodwanych w Lasach Katyńskich.
 
W dalszej części obchodów uczestnicy udali się pod pomnik Ofiar Katynia, gdzie odegrano hymn państwowy oraz oddano hołd zamordowanym. Po apelu pamięci obecne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy pomniku. Na zakończenie odegrano melodię „Śpij kolego...”.
 
***
 
Wiosną 1940 roku w Lasach Katyńskich zamordowano prawie 19 tys. jeńców wojennych, przede wszystkim polskich oficerów, którzy trafili do radzieckich obozów jenieckich - głównie Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska. Historycy spierają się co do rzeczywistych motywów zbrodni. Jedni twierdzą, że była to zemsta za rok 1920, inni, że chęć czyszczenia zaplecza przed nadchodzącą konfrontacją z Hitlerem lub chęcią wycięcia w pień polskiej inteligencji.
 
Mord przeprowadzono w ścisłej tajemnicy. Symbolem stał się Katyń, miejscowość pod Smoleńskiem. Tam ze stacji kolejowej oficerowie byli przewożeni autobusem na miejsce zbrodni, gdzie nad masowymi grobami młodszym i silniejszym ofiarom zarzucano na głowę płaszcze wojskowe i wiązano ręce sznurem po czym wszystkich zabijano z bliskiej odległości strzałem w tył czaszki. Niektóre ofiary były dodatkowo przebijane czworokątnym bagnetem radzieckim. Innych mordowano również strzałem w tył głowy w piwnicach więzień lub siedzib NKWD. Ofiary zbrodni pogrzebano w zbiorowych mogiłach - w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru i Piatichatkach na przedmieściu Charkowa.
 
W 1943 r. Niemcy ujawnili masowe groby i powołali komisję międzynarodową. 13 kwietnia 1990 po raz pierwszy oficjalnie w Moskwie Michaił Gorbaczow przekazując pochodzące z radzieckich archiwów dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej, po raz pierwszy oficjalnie przyznał, że zbrodni dokonało NKWD.