90 lat jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Dysie

18.06.2017

- Jestem zaszczycony, że mogę dziś Państwa uhonorować. To od was zależy w pierwszej kolejności bezpieczeństwo waszych bliskich. Jesteście zawsze gotowi na poświęcenie dla drugiego człowieka. Bardzo wam za to dziękuję – powiedział wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek do strażaków zebranych na wojewódzkich obchodach Dnia Strażaka w Dysie.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej polowej. Następnie dowódca wydarzenia złożeniem meldunku rozpoczął okolicznościowy apel. Dokonano przeglądu pododdziałów oraz podniesienia flagi państwowej. Odegrany został hymn państwowy. Uczestnikom obchodów przedstawiona została historia OSP w Dysie.
 
Z okazji jubileuszu 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Dysie odbyła się ceremonia wręczenia sztandaru jednostce. Wbicia gwoździa w drzewiec sztandaru dokonał m. in. wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
 
Ponadto za rzetelną i odpowiedzialną służbę na rzecz Polski i jej obywateli, stałą gotowość do niesienia pomocy, jedność w działaniu, wytrwałość i bezinteresowność, zaangażowanie i odwagę podczas akcji ratowniczo-gaśniczych oraz determinację przy usuwania skutków klęsk żywiołowych, a także za przykład postawy patriotycznej i obywatelskiej oraz szacunek do drugiego człowieka OSP w Dysie otrzymało z rąk wojewody lubelskiego Czarnka dyplom uznania z medalem.
 
Podczas obchodów wręczone zostały także odznaczenia i wyróżnienia strażackie m.in. złote, srebrne i brązowe medale „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” oraz odznaki: „Strażak Wzorowy”, „ Za Wysługę Lat”. Otrzymali je druhowie w stanie spoczynku oraz ci, którzy nadal pełnią służbę. Wydarzenie zakończyła defilada pododdziałów.