Dzień Solidarności i Wolności w Lublinie

31.08.2017

NSZZ 'Solidarność' była organizatorem lubelskich obchodów Dnia Solidarności i Wolności. Główne uroczystości odbyły się przed Pomnikiem Wdzięczności przy Drodze Męczenników Majdanka. Udział w nich wziął wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Po uroczystościach złożono kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki przy ul. Królewskiej. Ostatnim punktem obchodów była uroczysta Msza Św. w Archikatedrze Lubelskiej w intencji wszystkich żyjących i zmarłych, którzy działali w ruchu solidarnościowym na rzecz wolności Ojczyzny.
 
Wojewoda lubelski zwracając się do osób tworzących ruch solidarności na Lubelszczyźnie wyraził swoje uznanie dla ich działalności - Dziękuję za odwagę, poświęcenie i zaangażowanie, dziękuję za Państwa odwagę, z jaką upomnieliście się w imieniu całego społeczeństwa o prawdę, sprawiedliwość i prawo do godnego życia. Dziękuję za to, że udowodniliście, że Polacy są narodem silnym, znającym swoją wartość i potrafiącym się zjednoczyć. Przez Państwa działanie przemówiła wolna i niepodległa Polska. – powiedział wojewoda Czarnek.
 
Dzień Solidarności i Wolności to polskie święto państwowe, obchodzone co roku 31 sierpnia w rocznicę porozumień sierpniowych, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Dzień 31 sierpnia został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005. Święto było obchodzone po raz pierwszy w 25 rocznicę porozumień sierpniowych w dniu 31 sierpnia 2005. Główne uroczystości odbyły się w Gdańsku.