II Konkurs Wieńców Dożynkowych w Dzwoli

10.09.2017

W niedzielę gmina Dzwola zorganizowała „II Gminny Konkurs Wieńców Dożynkowych”. Organizatorem imprezy był wójt gminy Dzwola, Stanisław Rożek oraz Stowarzyszenie Porozumienie Inicjatyw Samorządowych. Wśród licznego grona zaproszonych gości był wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek z małżonką.
Uroczystość rozpoczęła uroczysta msza święta, po której nastąpił przemarsz korowodu wieńców na plac przy Zespole Szkół w Dzwoli.
 
Obok bochna chleba, wieniec jest najważniejszym symbolem dożynek, symbolizującym wszystkie plony, które rodzi ziemia, i z których człowiek może korzystać. Jest wyrazem dumy i radości z zebranych plonów, stąd też dbałość o to, by prezentował się okazale, zachwycając kształtem i bogactwem misternie wykonanych dodatków.
 
Dożynkowe wieńce zgodnie z tradycją mają uosabiać urodzaj i dostatek, stąd też obok zbóż w wieniec wplata się owoce i warzywa, całość zaś przyozdabia się czerwoną jarzębiną, polnymi kwiatami oraz kolorowymi wstążkami.
 
Zwyczaj wyplatania wieńców dożynkowych zachował się do dzisiaj, nie tracąc nic na swojej aktualności. Technika ich tworzenia jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i należy do naszej tradycji.
 
Niejednokrotnie wieńce dożynkowe należą do prawdziwych dzieł sztuki, zachwycając kunsztem i zręcznością wykonania