Koncert pieśni patriotycznej w Dubicy

11.11.2017

11 listopada w Szkole Podstawowej w Dubicy Dolnej (gm. Wisznice) odbył się przegląd pieśni patriotycznej, podczas którego uczniowie szkoły pod okiem pedagogów oraz rodziców zaprezentowali program artystyczny, natomiast istniejący zaledwie od dwóch miesięcy chór przedstawił bogaty repertuar pieśni patriotycznych.
 
Podczas przeglądu o zabranie głosu został poproszony wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, który rozpoczął słowami piosenki Grzegorza Tomczaka: „Ja to mam szczęście, że w tym momencie mieszkać mi przyszło, w kraju nad Wisłą. Ja to mam szczęście”.
 
– Jest to przywilej i wielka radość, że dzisiaj możemy w całym kraju, w wolnej ojczyźnie, obchodzić 99. rocznicę odzyskania niepodległości – powiedział wicewojewoda. – Widnieją tutaj piękne stacje. Pierwsza smutna to stacja niewola. Druga tragiczna – stacja powstania i trzecia, również tragiczna, ale jednocześnie radosna – I wojna światowa, która jest tragiczna, ale będąc skutkiem konfliktu, który na przestrzeni ok. 150 lat pierwszy raz poważnie poróżnił Rosję, Niemcy i Austro-Węgry, przyczyniła się, że, Polska stała się wolna. Nie udało by się to bez wybitnych osób takich jak Kościuszko, Wysocki, Traugutt, Piłsudski, Dmowski, Witos czy Paderewski – dodał wicewojewoda, patrząc na stacje wiszące na tablicach sali.
 
Jedna z nich zawierała również zdjęcie Józefa Klemensa Piłsudskiego. Człowieka uosabiającego wspomniane przez dzieci cechy – romantyzm i pragmatyzm. Jego marzeniem była niepodległa ojczyzna. Ten człowiek w 1905 r. powiedział do dawnych towarzyszy z PPS-u: "Ja wysiadłem z pociągu socjalizm i wsiadłem do pociągu niepodległość". To właśnie jego marzenie stało się planem, który przerodził się w decyzje, a te do tego, iż 11 listopada 1918 r. mogliśmy po 123 latach powiedzieć, że jesteśmy krajem niepodległym. Rzeczpospolita nie miała ustalonych granic, a Polaków czekało wiele trudu, powstań, wojna z bolszewikami, jednak marzenie stało się rzeczywistością.
 
Wszędzie świętujemy i cieszymy się z wielkiego osiągnięcia. My Polacy często rozpatrywaliśmy smutek i tragizm, ale najważniejsze jest to, by docenić to co nas łączy, spaja, co daje nam poczucie dumy z tego, że warto być Polakiem. Warto, by Polska była silnym, dumnym krajem i za to serdecznie dziękuję – dodał wicewojewoda, szczególne podziękowania kierując do Marka Banaszczuka za zaproszenie na przegląd pieśni patriotycznych oraz za wkład w realizację dobra wspólnego, którym jest szkoła podstawowa.
 
Przegląd zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przez chóry, zgromadzonych gości, dzieci oraz rodziców.
 
***
 
Szkoła w miejscowości Dubica Dolna funkcjonuje zaledwie od kilku lat jednak dzięki wsparciu i zaangażowaniu lokalnej społeczności prężnie funkcjonuje i ciągle się rozwija. Zrewitalizowany budynek, dobrze wyposażone sale lekcyjne oraz przyjazne dzieciom przedszkole, zachęca dzieci do udziału w lekcjach. W szkole od 2014 r. ma swoją siedzibę Stowarzyszenie Rozwoju Wsi OSP Jedna Dubica stawiające sobie za cel integrację społeczności z miejscowości Dubica Dolna i Dubica Górna. Stowarzyszenie prowadzi teatr, który został reaktywowany po wielu latach nieobecności.