Motocykliści Usarza pojechali upamiętnić Odsiecz Wiedeńską

09.09.2017

Spod dworku w Krzesimowie, na wyprawę do Wiednia, wyruszyła grupa członków świdnickiego Klubu Motocyklowego „Usarz”. Celem II Rajdu Odsieczy Wiedeńskiej jest upamiętnienie 334. rocznicy zwycięstwa polskich wojsk, które pod wodzą króla Jana II Sobieskiego pokonały armię turecką.
 
Świdnickich motocyklistów przed wyjazdem pożegnali wojewoda lubelski Przemysław Czarnek oraz Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. Miejsce wyjazdu nie zostało wybrane przypadkowo. Było ono bowiem jednym z punktów zbiórki szlachty przed wyprawą wiedeńską.  
 
Wojewoda lubelski w krótkim przemówieniu wyraził radość z możliwości uczestnictwa w tym wydarzeniu, przypominając jednocześnie o 344. rocznicy bitwy, w której Polacy po raz kolejny okazali się być przedmurzem chrześcijaństwa, bądź stanowić zasadniczy trzon tego przedmurza w obronie przed islamizacją Europy.
 
Wasza misja, wasz rajd jest o tyle ważny, żeby pokazać, że dzisiaj jesteśmy, gdzie jesteśmy, w tym miejscu na Ziemi, w tym miejscu w Europie, i ta Europa wygląda jak wygląda dzięki Janowi III Sobieskiemu i polskim wojskom pod Wiedniem. Nie należy słuchać wszystkich tych, którzy mówią, że to jest taka naturalna kolej rzeczy, że dzisiaj migracja jest nie tylko potrzebna, ale wręcz konieczna w Europie, że polityka multikulturalna jest jedyną, która odpowiada na wyzwania chrześcijaństwa. Dzisiaj chcemy pokazać, że my się też nie godzimy na islamizację Europy, a na pewno nie godzimy się na islamizację Polski – powiedział Przemysław Czarnek.
 
Wojewoda wręczył też prezenty uczestnikom rajdu, które zostały zawiezione do Wiednia na Kahlenberg. Flagi polskie oraz książki „Pieśni i piosenki patriotyczne z lamusa” oraz „Renesans lubelski” zostały przekazane kustoszowi skromnego polskiego Muzeum, znajdującemu się w murach kościoła św. Józefa na Kahlenbergu. Prezes Klubu Motorowego „Usarz” otrzymał okolicznościowe upominki z okazji podjęcia po raz kolejny tej inicjatywy. Wspierając duchowo uczestników wydarzenia w tym dziele, wojewoda Czarnek towarzyszył im w symbolicznej eskorcie przez Świdnik do al. Tysiąclecia w Lublinie.
 
12 września, w polskim kościele na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu, członkowie „Usarza” wezmą udział w uroczystej mszy świętej sprawowanej w rocznicę Victorii Wiedeńskiej, dając dowód pamięci i dumy z czynów bohaterskiego oręża polskiego.