Msza święta za „Zaporę” w rocznicę jego śmierci

07.03.2018

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek uczestniczył we mszy świętej z okazji 69. rocznicy śmierci (†07.03.1947) mjra Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, odprawionej w Kościele Garnizonowym, przy al. Racławickiej w Lublinie. We mszy uczestniczyła młodzież gimnazjalna i licealna, im. mjra Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, a także poczty sztandarowe.
 
 - „Każde cierpienie ma sens, prowadzi do pełni życia…” to tak naprawdę pokazuje sens walki do samego końca, dla wszystkich żołnierzy niezłomnych, których wspominamy od kilku dni. W te uroczystości wpisuje się ta msza święta i uroczystości, które organizowane są przez jedyne w województwie lubelskim i w Polsce gimnazjum i liceum imienia Zapory.  „Każde cierpienie ma sens…” tego się trzymali Zaporczycy, żołnierze niezłomni, to im dawało siłę do tego, żeby pokonywać najgorsze trudności, jakie tylko można sobie wyobrazić. „Zapora” przeszedł przez cały okres walki od 1939 roku, aż do dnia jego śmierci na Mokotowie – mówił wojewoda.
 
Wojewoda podziękował pani dyrektor, całemu gronu pedagogicznemu i wszystkim uczniom za świadectwo patriotyzmu, za zorganizowanie uroczystości i za to co robią na co dzień - za wykonywanie swoich obowiązków sumiennie, bo jak zauważył wojewoda, na tym polega patriotyzm, postawa umiłowania ojczyzny. – My musimy światu taką postawą przypominać, że nie ma ani grama kontrowersji w zdaniu, które jest zapisane w bardzo dobrej ustawie*, że „Naród polski i państwo polskie, jako całość, nie ponosi najmniejszej współodpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie III Rzeszy”. To jest tak oczywista oczywistość, że aż się prosi, aby ją powtarzać każdego dnia i do wszystkich. My musimy, na co dzień, taką postawą uświadamiać, nie tych zza granicy, ale przede wszystkim naszych rodaków, że Rzeczpospolita nie ponosi zarzucanej jej odpowiedzialności za nazistowskie zbrodnie III Rzeszy, bo jako pierwsza stawiła czoła III Rzeszy, nazizmowi i holokaustowi i wszystkim totalitaryzmom XX wieku, czego świadkiem i przykładem jest wasz patron „Zapora” – zakończył  wojewoda Czarnek.
 
* Ustawa o IPN