Orszak Trzech Króli w Radzyniu Podlaskim

06.01.2018

Ulicami Radzynia Podlaskiego już po raz piąty przeszedł Orszak Trzech Króli. Obchody święta Objawienia Pańskiego rozpoczęła msza święta w kościele Trójcy Świętej. Po nabożeństwie, pod przewodnictwem ks. kanonika Andrzeja Kieliszka oraz ks. prałata Romana Wiszniewskiego, wierni zebrali się pod kościołem skąd wyruszył orszak. Wśród wiernych obchodzących to święto w Radzyniu Podlaskim obecni byli poseł na Sejm RP Janusz Szewczak, senator RP Grzegorz Bierecki, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk oraz przedstawiciele lokalnych władz.
 
Orszak prowadzili trzej mędrcy, którzy jadąc konno wytyczali drogę wiernym, przy akompaniamencie młodzieży śpiewającej kolędy. Orszak przeszedł ulicą Ostrowiecką na Plac Potockiego, gdzie została przygotowana szopka z udziałem aktorów, z Maryją, Józefem i miesięcznym Jezuskiem oraz z żywymi zwierzętami.
 
Wysłuchaliśmy niedawno dobrej nowiny pochodzącej z ewangelii, która mówi o objawieniu pańskim i pokłonie trzech króli. Tradycja kościoła mówi, że po złożeniu darów, Boża Dziecina pobłogosławiła tych, którzy oddali jej cześć. Życzę państwu, abyście w tym nowym 2018 r. byli obdarzeni zdrowiem, szczęściem, pomyślnością i aby Boża Dziecina błogosławiła Radzyniowi, ziemi radzyńskiej i naszej ojczyźnie, Rzeczypospolitej – powiedział do zabranych na orszaku wicewojewoda lubelski.
 
Chciałbym bardzo serdecznie podziękować ks. proboszczowi oraz panu burmistrzowi za zaproszenie. Ks. Andrzej prosił o przyniesienie dobrej nowiny. W związku z tym chciałbym powiedzieć, że udało się wywalczyć w budżecie na ten rok 1,5 mln zł na rewitalizacje pałacu, ale to nie jest koniec naszych starań w tym kierunku. Będziemy się starali o znacznie większe środki na rewitalizację pałacu i tereny go okalając. Jeśli się to uda, to może następne święto Trzech Króli zorganizujemy przed siedzibą Potockich – powiedział poseł Janusz Szewczak.
 
Po złożeniu przez mędrców darów Bożej Dziecinie, orszak udał się ulicą Warszawską w stronę kościoła Trójcy Świętej.