Radzyński Pałac Potockich odzyska dawny blask

06.01.2018

W Radzyniu Podlaskim odbyła się konferencja poświęcona rewitalizacji Pałacu Potockich. Spotkanie z udziałem parlamentarzystów – posła Janusza Szewczaka i senatora Grzegorza Biereckiego – oraz wicewojewody lubelskiego Roberta Gmitruczuka odbyło się w Urzędzie Miasta.
 
Podczas spotkania przekazana została informacja, że miasto otrzyma półtora miliona złotych z budżetu państwa na rewitalizację Pałacu Potockich. Burmistrz miasta Jerzy Rębek poinformował, że środki zostaną przekazane na renowację zachodniej części pałacu, w której mieści się obecnie Państwowa Szkoła Muzyczna. Miasto ubiega się również o środki na remont wieży pałacowej. W ciągu kilku najbliższych lat istnieje możliwość pozyskania kilku milionów w ramach Funduszy Norweskich, o których wspomnieli obecni na spotkaniu parlamentarzyści.
 
Bardzo cieszy mnie fakt, że słowa przerodziły się w czyn, a co za tym idzie jeden z najpiękniejszych zabytków naszego regionu doczeka się renowacji. Mam ogromną nadzieję, że jest to dopiero początek zmian, które będą realizowane w naszym regionie jak i całym województwie. Była siedziba Potockich jest ważnym elementem ubogacającym nasz region, a tym samym zasługuje na szacunek – powiedział wicewojewoda Gmitruczuk.
 
***
 
Pałac Potockich stanowi wspaniały przykład rezydencji rokokowej. Jest zaliczany do grupy takich zabytków jak m.in. Wersal, drezdeński Zwinger, poczdamski Sanssouci oraz Pałac Branickich w Białymstoku czy królewski Wilanów w Polsce. Znajdujące się na pałacu zdobienia rzeźbami Redlera są ewenementem nie tylko na skalę ogólnopolską, ale również europejską. Historia pałacu rozpoczęła się w XV w., kiedy to rodzina Kazanowskich rozpoczęła w tym miejscu budowę warowni. Późniejsze dwukrotne rozbudowy odbywały się w czasie, gdy radzyńskie dobra dzierżawił ród Mnisznów. Warownia zaczęła zmieniać się w renesansową rezydencję. Następnie dobra radzyńskie przejął Stanisław Antoni Szczuka (sekretarz i przyjaciel Jana III Sobieskiego, kreatora życia politycznego ówczesnej Rzeczypospolitej). Kolejne prace nad pałacem odbywały się w latach 1685-1709 i przeobraziły budowlę w barokową rezydencję typu reprezentacyjno-obronnego, nad którą pieczę zaczęli sprawować Potoccy.  W 2015 r. radzyński Pałac Potockich znalazł się w gronie 7 nowych cudów Polski, a jednocześnie został laureatem piątej edycji plebiscytu „National Geographic Traveler”.