Siły Zbrojne przygotowują się do Święta Wojska Polskiego

11.08.2017

W związku ze zbliżającym się świętem Wojska Polskiego wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk spotkał się z dowódcą batalionu dowodzenia Wielonarodowej Brygady ppłk Robertem Kasperczukiem i szefem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk. dypl. Piotrem Chudzikiem w ich jednostkach. 
 
Wojsko Polskie jest podstawą obronności Rzeczpospolitej. Służy ochronie niepodległości państwa i niepodzielności jego terytorium. Zapewnia bezpieczeństwo i nienaruszalność granic. Wicewojewoda podkreślił ważną rolę jaką wojsko pełni nie tylko w czasie wojny, ale i w czasie pokoju, kiedy żołnierze dbają o bezpieczeństwo wewnątrz granic kraju. Podziękował również za zaangażowanie i pogratulował dowódcom efektów w przeszukiwaniu terenów leśnych naszego województwa. Lubelskie służby, dzięki zaangażowaniu i skuteczności między innymi w przeszukiwaniu, stały się wzorcowym przykładem dla jednostek z innych województw. Podczas ostatniego przeszukania w dniach 7-10 sierpnia br. przez wojsko lasów znaleziono 25 padłych dzików. Jest to kolejne przeszukanie lasów przeprowadzone przez wojsko.
 
Dowódca batalionu dowodzenia WB, jako organizator święta sił zbrojnych, przedstawił wicewojewodzie harmonogram wtorkowych uroczystości. Ppłk Kasperczuk oprowadził wicewojewodę po jednostce, przedstawił sposób jej funkcjonowania oraz pokazał przygotowania sił zbrojnych do wtorkowych uroczystości. 
 
***
 
Lubelskie uroczystości Święta Wojska Polskiego rozpoczną się 15 sierpnia o godzinie 8.00 na Placu Litewskim gdzie służby mundurowe złożą wieńce. Następnie, o godzinie 08.30 w Archikatedrze Lubelskiej, będzie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i sił zbrojnych, po której uczestnicy obchodów udadzą się na Plac Zamkowy. 
 
Główne obchody święta 15 sierpnia odbędą się w Warszawie przy pomniku nieznanego żołnierza, w Bydgoszczy oraz w Lublinie. W trakcie trwanie uroczystości odprawione zostaną Msze Święte za ojczyznę, wręczane będą odznaczenia państwowe i nominacje na wyższe stanowiska, zorganizowane zostaną defilady a także pokazy sprzętu wojskowego, które każdego roku przyciągają ciekawych widzów. 
 
Święto Wojska Polskiego jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczpospolitej. Zostało ustanowione na mocy ustawy przyjętej przez Sejm 30 lipca 1992 r. Upamiętnia ono "cud nad Wisłą" z 1920 r. czyli Bitwę Warszawską, która odbyła się podczas wojny polsko-bolszewickiej i zdecydowała o losach niepodległej Polski oraz przyszłości całej Europy.