Spotkanie opłatkowe przyjaciół Katolickiego Radia Podlasie

08.01.2018

Wyższe seminarium duchowne w Opolu Nowym k. Siedlec gościło w swoich murach blisko dwustu samorządowców, polityków, przedsiębiorców oraz przyjaciół Katolickiego Radia Podlasie. Spotkanie opłatkowe odbyło się pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy z udziałem biskupa pomocniczego diecezji Piotra Sawczuka. Lubelskie władze rządowe reprezentował wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.
 
Przybyłych gości powitał dyrektor rozgłośni ks. Andrzej Sochal, który zabrał również głos podsumowując 2017 r., będący dla radia szczególnie ważnym, bo podlaska rozgłośnia świętowała jubileusz 25-lecia. Ks. Sochal podkreślił, że zeszłoroczne obchody i sukces radia jest zasługą wszystkich tych, którzy wpływają na jego rozwój oraz na jak najlepsze funkcjonowanie KRP.
 
Rozgłośnia funkcjonuje na obszarze trzech województw (podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego), współpracuje z politykami, samorządowcami, organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami. Dyrektor podkreślił, że 2018 r. również stanowić będzie ważną datę dla rozgłośni, diecezji jak i całej Polski za sprawą dwóch ważnych jubileuszy – setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 200-lecia powstania Diecezji Siedleckiej. Radio już rozpoczęło emisję audycji poświęconych jubileuszowi diecezji, do współtworzenia których dyrektor zachęcił zgromadzonych. 2018 rok nieść będzie ze sobą również wybory samorządowe.
 
KRP jest medium, którego siłą jest lokalność, współdziałanie z ludźmi i dla ludzi, ale jest to również radio katolickie co oznacza, że ma być świadkiem prawdy i promować dobro wspólne oraz ducha współpracy na różnych płaszczyznach.
 
Wszyscy jesteśmy zaangażowani w życie społeczne i polityczne, którego celem jest troska o wspólne dobro. Dziękuje serdecznie za państwa społeczne zaangażowanie, ponieważ jak przypomniał nam ojciec święty Jan Paweł II wszyscy jesteśmy do tego powołani. Reprezentujecie najważniejsze instytucje państwowe, społeczne, samorządowe naszych województw. Troszczymy się i dbamy o nasz region, naszą diecezję. Państwo troszczycie się na poziomie społecznym, gospodarczym, natomiast kościół opiekuje się poziomem duchowym, a wszystkim nam chodzi o wspólne dobro ludzi żyjących na naszej ziemi – powiedział do zebranych bp. Kazimierz Gurda.
Dodał również że niedawno rozpoczęty nowy rok jest niezwykle ważny dla Diecezji Siedleckiej za sprawą jej jubileuszu, jak i jubileuszu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. – Wszyscy kochamy naszą ojczyznę, niezależnie od przynależności do danej partii, czy poglądów politycznych. Istotne jest to, by tworzyć jedną wielką wspólnotę, która nazywa się Polska. W najbliższym roku będziemy dziękować Bogu za jej wolność, możliwość korzystania z niej i tego, że możemy przyczyniać się do jej rozwoju, wzrostu – podkreślił bp Gurda.
 
Początek roku to czas, w którym celebruje się Boże Narodzenie, w związku z tym bp. Gurda życzył wszystkim zrozumienia tego co najistotniejsze w pełnionej pracy, służby człowiekowi i Panu Bogu oraz by ta prawda rosła w sercach i przyczyniała się do radości z pracy, wzrostu chęci i zaangażowania w pełnioną służbę.
 
Podczas spotkania wręczone zostały nagrody Top Regionu 2017 w czterech kategoriach: inwestycja roku, wydarzenie kulturalne, sportowiec i wydarzenie sportowe roku. Rozgłośnia we współpracy z Echem Katolickim i portalem podlasie24.pl doceniła również fotografików, którzy za swoje prace nadesłane w ramach konkursu: „Miejsca zwykłe i niezwykłe Diecezji Siedleckiej” otrzymali wyróżnienia.
 
Wystawę fotografii wykonanych na terenie diecezji można było oglądać na korytarzu seminarium. Konkurs fotograficzny został zorganizowany w ramach przypadającego w bieżącym roku 200. jubileuszu Diecezji Siedleckiej. Ważną częścią spotkania było wpisanie do Złotej Księgi Przyjaciół Katolickiego Radia Podlasie nowych osób, które w minionym roku przyczyniły się do rozwoju rozgłośni oraz wspierały jej działania.
 
Nie zabrakło również niespodzianki, którą zapewnił dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, Maciej Cybulski w postaci stron rękopisu „Potopu” naszego wielkiego rodaka Henryka Sienkiewicza. Dyrektor Cybulski również podsumował ubiegły rok, który dla muzeum liczyć można za pomocą kolejnych pamiątek zdobywanych po pisarzu. Mimo wielkiej kolekcji, którą można oglądać w muzeum, które znajduje się w Woli Okrzejskiej, w miejscu urodzenia pisarza, dyrektor zapewnił o swoich staraniach, by powiększyć liczbę pamiątek zgromadzonych w dawnym domu Sienkiewicza.
 
Spotkanie opłatkowe uświetnił krótki wykład Grzegorza Polaka nt. „Jan Paweł II: wszyscy razem i każdy z osobna jesteśmy aktorami polityki”. W nastrój kolędowania wprowadził wszystkich Zespół Wokalny „Radość” z Radomyśli pod dyrekcją Anety Karczmarskiej.