Strażnicy lasów w Kodniu - Pielgrzymka leśników i myśliwych

17.06.2017

Leśnicy i myśliwi z całego województwa lubelskiego razem z rodzinami udali się w szóstej pielgrzymce leśników i myśliwych do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. Przybyli do „Królowej Podlasia” by modlić się i świętować. W uroczystościach brał udział wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.
 
Tegoroczna, VI z kolei pielgrzymka leśników, jest drugą w której brali udział również myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim okręg Biała Podlaska. Kodeńskie uroczystości mają szczególny wymiar i cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony miejscowej ludności i pielgrzymów. Pasja i troska o polską przyrodę, środowisko łączy jednych i drugich oraz skłania do współpracy. Kodeńskie uroczystości to także okazja do zwrócenia uwagi na ekologię oraz na tradycje związane z leśnictwem i łowiectwem.
 
Pielgrzymka rozpoczęła się od procesji spod Bazyliki Kodeńskiej z kopią obrazu Matki Bożej Kodeńskiej i pocztami sztandarowymi, na Kalwarię, gdzie w kościele św. Ducha odbyła się uroczysta msza święta. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił zespół sygnalistów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Podczas Eucharystii obecne były poczty sztandarowe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Nadleśnictwa Chotyłów i 14 sztandarami kół łowieckich. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele duchowieństwa, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Jerzy Sądel, członek Naczelnej Rady Łowieckiej Witold Wójtowicz, przewodniczący komisji rewizyjnej Polskiego Związku Łowieckiego Ryszard Gierbiński, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Adam Kornat, przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele straży granicznych oraz innych służb.
 
Drugą, świecką część obchodów otworzyli nadleśniczy Nadleśnictwa Chotyłów Janina Giermaz i prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Białej Podlaskiej Andrzej Daniluk, którzy powitali wszystkich zgromadzonych gości oraz przedstawili dalszy program obchodów. W ramach działającej od dwóch lat kapituły, w imieniu Okręgowej Rady Łowieckiej Zarządu Okręgowego w Białej Podlaskiej, odznaczeniem za zasługi dla powiatu bialskiego uhonorowany został dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Jerzy Sądel. Doceniony został jego ogromny wkład w rozwój powiatu bialskopodlaskiego.
 
Po odznaczeniach głos zabrali goście. Wicewojewoda lubelski rozpoczynając wystąpienie, powitał wszystkich pielgrzymów oraz podkreślił wagę miejsca Domu Bożego, w którym wszyscy się spotkali. Dom jest miejscem rodzinnym, gdzie każdy może odpocząć. - Jak ważna jest rola leśników i myśliwych świadczą nie tylko słowa ale także wiele wieków tradycji - podkreślił. Piękno polskich puszczy zawiera wspomniana przez wicewojewodę IV księga Pana Tadeusza, dyplomatyka i łowy. Wiele elementów pracy zgromadzonych leśników i myśliwych znaleźć można w literaturze, w polskiej poezji. - Pragnę podziękować Panu dyrektorowi Jerzemu Sądelowi, za to, że jako pierwsze nadleśnictwo w Polsce byliśmy w stanie uporządkować stan prawny lasów. Dzięki Panu dyrektorowi, regionalna dyrekcja lasów państwowych jest na ustach całego kraju. Dziękuje również myśliwym, za to, że z takim zaangażowaniem i werwą zwalczają zagrożenia - dodał wicewojewoda. Kończąc wystąpienie życzył wszystkim zgromadzonym Bożej opieki na przyszłość i udanego pobytu na gościnnej ziemi kodeńskiej.
 
Organizatorami pielgrzymki byli: Nadleśnictwo Chotyłów, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Białej Podlaskiej oraz Ojcowie Oblaci Maryi Niepokalanej. Pielgrzymka zakończyła się spotkaniem wszystkich zgromadzonych na kalwaryjskich błoniach.
 
Pielgrzymka Leśników i Myśliwych Podlasia wraz z rodzinami do Sanktuarium Maryjnego w Kodniu odbyła się po raz pierwszy w 2012 r, z inicjatywy leśników z Nadleśnictwa Chotyłów. Rok później w trakcie pielgrzymki został poświęcony sztandar Nadleśnictwa Chotyłów.  Jej głównym organizatorem jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie,  Nadleśnictwo Chotyłów oraz   Okręgowa Rada Łowiecka i Zarząd  Okręgowy  PZŁ Biała Podlaska.