W Lublinie ustanowiono nowe sanktuarium

07.10.2017

Od soboty, 7 października, Lublin ma nowe sanktuarium. Został nim kościół pw. Matki Bożej Różańcowej przy ul. Bursztynowej 20 w Lublinie, gdzie od trzech lat czczony jest obraz Matki Bożej Latyczowskiej. W uroczystości ustanowienia sanktuarium wzięli udział m.in. wojewoda lubelski Przemysław Czarnek oraz posłowie na Sejm RP: Sylwester Tułajew i Lech Sprawka.
 
Uroczystej mszy św., podczas której dokonano ustanowienia sanktuarium przewodniczył ks. bp sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. W dekrecie podpisanym przez abpa metropolitę lubelskiego Stanisława Budzika, ustanawiającym kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, Patronki Nowej Ewangelizacji czytamy m.in., że „Kościół Katolicki w trosce o zbawienie człowieka pragnie zaszczepiać w sercach wszystkich ludzi wiarę w Chrystusa oraz włączać ich w swoje życie i misję. Nowa Ewangelizacja każe nam szukać ludzi, którzy – mimo przyjęcia chrztu – zatracają swoją chrześcijańską tożsamość. Trzeba im na nowo zanieść Ewangelię, szukać ich tam, gdzie się obecnie znajdują, przemawiać do nich językiem, który rozumieją. Trzeba wskazywać drogę tym, którzy się zagubili i szukają sensu życia. Niezawodną Patronką odnajdywania drogi do Jezusa jest Jego Matka, Maryja. Ona wskazuje na Jezusa jako Drogę, Prawdę i Życie oraz odpowiedź na najtrudniejsze pytania człowieka. A Chrystus z Latyczowskiego Wizerunku, trzymający w dłoni Księgę Ewangelii, posyła nas, byśmy z odnowioną nadzieją i zapałem głosili Słowo Boże oraz dawali świadectwo apostolskiego życia”.
 
Dekret ustanawiający wskazuje również, że główne uroczystości odpustowe w sanktuarium należy obchodzić w liturgiczne święto Matki Bożej Różańcowej, czyli 7 października, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego i świętej liturgii. Ważnym dniem dla kultu Matki Bożej Latyczowskiej pozostanie także dzień 4 października, rocznica koronacji oraz uroczystego przeniesienia Obrazu do kościoła Matki Bożej Różańcowej w Lublinie.
 
                                                                                         ***
 
Obraz Matki Bożej Latyczowskiej – Królowej Podola i Wołynia – został namalowany około połowy XVI wieku, według wzoru słynnego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej „Salus Populi Romani” z bazyliki Sanata Maria Maggiore w Rzymie. Ofiarowany dominikanom przez papieża Klemensa XVIII przybył wraz z nimi około roku 1606 do Latyczowa. Już tam zasłynął wieloma cudami. Na mocy dekretu papieża Piusa VI, 4 października 1778 r., obraz został uroczyście ukoronowany złotymi koronami. W swojej bogatej historii obraz wędrował do różnych miejsc. Przed trzema laty, 4 października 2014 r., obraz Matki Bożej Latyczowskiej znalazł swoje nowe miejsce w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. Przybył tu – po renowacji – z kaplicy Sióstr Służek NMP w Lublinie przy ul. Wojska Polskiego, z którymi to Siostrami opuścił Kresy Wschodnie w 1945 roku.