Wojewoda z wizytą w Krzemieńcu

19.03.2017

Na zaproszenie Ołeksija Kowalczuka burmistrza Krzemieńca wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek wziął udział w cyklu spotkań, których celem jest podtrzymanie i umocnienie współpracy międzyregionalnej, w szczególności pomiędzy miastami Tomaszów Lubelski (PL) i Krzemieniec (UA).
 
Jednym z głównych elementów pobytu na Ukrainie było otwarcie rozgrywek 24. Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej w Krzemieńcu, z udziałem drużyn pracowników administracji publicznej z Polski i Ukrainy, w tym drużyny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.  - Ogromnie się cieszę, że mogę być tutaj na ziemi krzemienieckiej, w tym pięknym historycznym mieście wraz z naszymi drużynami z Lublina i Tomaszowa Lubelskiego – powiedział wojewoda Czarnek podczas otwarcia turnieju. Podkreślił znaczenie dobrej współpracy między Polską i Ukrainą. Podziękował za zaproszenie i złożył życzenia zarówno uczestnikom turnieju jak i mieszkańcom miasta. – Chcę życzyć Krzemieńcowi, całemu okręgowi tarnopolskiemu wszystkiego co najlepsze. Intensywnego rozwoju i dobra dla mieszkańców tego miasta. Chcę też życzyć całej Ukrainie przede wszystkim pokoju i spokoju – dodał wojewoda.
 
Przed wizytą w Krzemieńcu delegacje z Polski odwiedziły Lwów. Zapalając znicze na grobach wybitnych Polaków, m.in. Marii Konopnickiej, Konstantego Juliana Ordona i Orląt Lwowskich na cmentarzu łyczakowskim oddano hołd wszystkim Polakom związanym ze Lwowem, za ich zasługi dla Polski.
 
W Krzemieńcu wojewoda spotkał się z polonią w ich tymczasowej siedzibie. Podczas rozmów wojewoda podkreślał jak ważnym elementem współpracy polsko-ukraińskiej jest troska o Polaków mieszkających na Ukrainie. Dziękując merowi za dotychczasowe działania wojewoda wyraził nadzieję na dalszą współpracę w kierunku polepszenia bytu Polaków na Ukrainie.
 
Wojewoda Czarnek odwiedził także Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu, miejsce poświęcone życiu i twórczości tego wybitnego przedstawiciela epoki Romantyzmu, dramaturga, epistolografa i  filozofa. Budynek, w którym mieści się muzeum jest domem rodzinnym pisarza, w którym zachowano szereg pamiątek obrazujących życie twórcy.
 
Wojewoda złożył kwiaty na grobie Salomei Słowackiej matki Juliusza Słowackiego pochowanej na cmentarzu Tunickim w Krzemieńcu. Następnie udał się na wzgórze Bony z ruinami zamku, skąd roztacza się piękny widok na całe miasto położone między wzgórzami, w bardzo wąskiej dolinie Irwy. Tam wojewoda wysłuchał historii miasta, w szczególności tej związanej z działalnością Polaków na przestrzeni wieków.
 
Podczas pobytu w Krzemieńcu odbyło się kilka roboczych spotkań poświęconych dalszej współpracy między samorządami Krzemieńca i Tomaszowa Lubelskego. Rozmawiano także na temat organizacji we wrześniu bieżącego roku uroczystych obchodów urodzin Juliusza Słowackiego, z udziałem polskiej delegacji.
 
 
***
 
Krzemieniec to miasto u podnóża Wzgórz Krzemienieckich na Wołyniu, w obwodzie tarnopolskim. Jego nazwa pochodzi od licznie spotykanych na okolicznych wzgórzach krzemieni, z których wyrabiano tu skałki do strzelb. Krzemieniec był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego, położonym w połowie XVII wieku w starostwie grodowym krzemienieckim w województwie wołyńskim. To miasto, w którym urodził się i spędził dzieciństwo wybitny polski pisarz Juliusz Słowacki. Tutaj prężnie działa muzeum jego imienia, a także Towarzystwo Odrodzenia Kultury Polskiej im. J. Słowackiego w Krzemieńcu. 
 
 

 
Błąd zapytania