Złoty Krzyż Zasługi dla ks. Eugeniusza Zarębińskiego (zdjęcia, wideo)

15.04.2018

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek uczestniczył w jubileuszu 35-lecia kapłaństwa ks. kanonika Eugeniusza Zarębińskiego. Mszy świętej przewodniczył bp Mieczysław Cisło. Wzięli w niej udział również przedstawiciele władz samorządowych, kolejarze a także parafialne grupy duszpasterskie, ponieważ jubileusz zbiegł się w czasie z kanoniczną wizytacją biskupią w parafii pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika, w której proboszczem jest ks. Zarębiński.
 
– Zadawane  jest pytanie o polską specjalność, o polską markę, o to z czego Polska słynie, czym wyróżnia się na mapie świata, na mapie Europy. Padają różne odpowiedzi, że mamy zdrową żywność, że mamy świetne helikoptery, albo że mamy  świetnych informatyków. I tak rzeczywiście jest. Ale jest jedna rzecz, jedna płaszczyzna, na której bijemy wszystkie narody świata. Ta polską marką i specjalnością jest polskie duchowieństwo katolickie i co do tego nie mam najmniejszych wątpliwości. Takich księży katolickich jak ma Polska nie ma nikt na świecie – mówił wojewoda Przemysław Czarnek.
 
– Przez wieki polskie duchowieństwo katolickie wiernie trwało przy Jezusie Chrystusie, wiernie trwało przy Ewangelii i opierało się wszelkim schizmom, rewolucjom w Kościele, różnym nurtom, które uderzały w podstawowe dogmaty: modernizmowi, postmodernizmowi, neomarksizmowi. Dzięki temu, dzięki polskiemu duchowieństwu możemy także dziś świętować 100-lecie polskiej niepodległości. To jest polska marka, polska specjalność, która nas wyróżnia spośród innych na świecie. Ks. proboszcz Eugeniusz Zarębiński jest pośród tego duchowieństwa osobą absolutnie wyjątkową. To jest człowiek, który od 30 lat jest duszpasterzem tego wspaniałego środowiska kolejarskiego, które każdego roku, od dwudziestu lat spotyka się w naszej parafii w Lublinie – podsumował Czarnek.
 
Podczas uroczystości wojewoda Czarnek, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, wręczył ks. Eugeniuszowi Zarębińskiemu Złoty Krzyż Zasługi, a także dyplom uznania wojewody lubelskiego za wierną i wytrwałą służbę Bogu, Kościołowi i powierzonym bliźnim, przynoszącą plon stokrotny posługę kapłańską i duszpasterską oraz świadectwo wiary, troski o człowieka i solidarności społecznej okazywane poprzez posługę krajowego duszpasterza kolejarzy, kapelana Związku Solidarności Polskich Kombatantów Regionu Środkowo-Wschodniego w Lublinie oraz proboszcza parafii pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Lublinie, a także za odważne i odpowiedzialne głoszenie prawdy, ukazywanie konieczności kierowania się wiarą i nauką Kościoła w codziennym życiu i we wszystkich podejmowanych działaniach oraz za tworzenie klimatu umiłowania i troski o Ojczyznę, z życzeniami zdrowia, radości i Bożego błogosławieństwa.
 
Wideo z wręczenia odznaczeń https://www.facebook.com/wojewodaCzarnek/videos/238039590090275/UzpfSTIz...